.: Scores :.    .: Schedules :.    .: Past Stats :.    .: News :.    .: Glens Falls :.    .: Other Info :.    .: Contact Us :.
2012 NYSPHSAA Tournament Dates: March 16-18
NYSPHSAA - Past Girls Champions
Previous NYPHSAA Champions are broken down as follows:
   
NYPHSAA GIRLS CHAMPIONS
2011 Champion
  • CLASS 'AA'
Cicero North syracuse
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Peekskill
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Irvington
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Gananda
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
John A. Coleman
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2010 Champion
  • CLASS 'AA'
Sachem East
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Averill Park
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Irvington
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Marion
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Clymer
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2009 Champion
  • CLASS 'AA'
Copiague
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Newark
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nanuet
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Nazareth
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Coleman Catholic
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2008 Champion
  • CLASS 'AA'
Rush-Henrietta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Franklin Academy - Malone
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Briarcliff
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Haldane
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Hammond
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2007 Champion
  • CLASS 'AA'
Rush-Henrietta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Lakeland
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
East Aurora
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Elmira Notre Dame
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Hammond
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2006 Champion
  • CLASS 'AA'
Rush-Henrietta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Sutherland
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
South Jefferson
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Elmira Notre Dame
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
South Kortright
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2005 Champion
  • CLASS 'AA'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Honeoye Falls
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Elwood - John Glenn High School
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Seton Catholic
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2004 Champion
  • CLASS 'AA'
Greece Arcadia
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'A'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
South Jefferson
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Immaculate Heart
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2003 Champion
  • CLASS 'A'
Copiague
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
New Hyde Park
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
South Seneca
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2002 Champion
  • CLASS 'A'
Catholic Central
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Voorheesville
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Immaculate Heart
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2001 Champion
  • CLASS 'A'
Colonie
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Lansing
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Odessa-Montour
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
2000 Champion
  • CLASS 'A'
Ursuline
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Bloomfield
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Haldane
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1999 Champion
  • CLASS 'A'
Shenendehowa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Bloomfield
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Notre Dame Batavia
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1998 Champion
  • CLASS 'A'
Corcoran
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Oneonta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Voorheesville
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Haldane
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1997 Champion
  • CLASS 'A'
Albany
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Oneonta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Burke Catholic
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1996 Champion
  • CLASS 'A'
Bishop Maginn
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
John Jay - Cross River
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Westhill
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Haldane
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1995 Champion
  • CLASS 'A'
Sachem
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Corning West
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1994 Champion
  • CLASS 'A'
Lockport
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Ursuline
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
St. Johnsville
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1993 Champion
  • CLASS 'A'
Shenendehowa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Corcoran
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
St. Johnsville
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1992 Champion
  • CLASS 'A'
John Jay
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Albertus Magnus
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Pine Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1991 Champion
  • CLASS 'A'
John Jay
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Albertus Magnus
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Hoosic Valley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
PineValley
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1990 Champion
  • CLASS 'A'
Shenendehowa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Irvington
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Morrisville/Eaton
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1989 Champion
  • CLASS 'A'
Troy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Westhill
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Haldane
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1988 Champion
  • CLASS 'A'
Shenendehowa
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Salamanca
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Eldred
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1987 Champion
  • CLASS 'A'
FDR Hyde Park
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Our Lady of Lourdes
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Wyandanch
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Germantown
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1986 Champion
  • CLASS 'A'
Notre Dame/Bishop Gibbons
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Penn Yan
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Hoosick Falls
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Germantown
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1985 Champion
  • CLASS 'A'
Our Lady of Mercy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Johnson City
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Tuxedo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Morrisville/Eaton
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1984 Champion
  • CLASS 'A'
Sachem
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Marlboro
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Tuxedo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1983 Champion
  • CLASS 'A'
Notre Dame
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Westbury
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Wyandanch
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Tuxedo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1982 Champion
  • CLASS 'A'
Hempstead
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Warwick
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Marlboro
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Tuxedo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
1981 Champion
  • CLASS 'A'
Mt. Vernon
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'B'
Nottingham
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'C'
Wyandanch
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • CLASS 'D'
Dolgeville
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.: TOP :.
 
 
Past Stats Sub Menu
 
 
Copyright 2006-2011 Glens Falls New York State Basketball Tournament. All Rights Reserved.
Web Site Designed and Developed by: McKenna Designs